Akademi Tanı Laboratuvarı  Anasayfa İletişim
Akademi Tanı Laboratuvar'ına Hoşgeldiniz!
Araştırmalar

Yeni bir antioksidan; Melatonin. Melatonin beyin tarafından sentez edilen (pineal bez) bir hormondur.


Bu ayki konuğumuz Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Tıbbi Biyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Turgut Ulutin, kendisiyle Genetikteki Gelişmelerle ilgli bir söyleşi yapacağız.

Tüm Gelişmeler

ARAŞTIRMALAR

Bu ayki konuğumuz Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Tıbbi Biyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Turgut Ulutin, kendisiyle Genetikteki Gelişmelerle ilgili bir söyleşi yapacağız.

- Genetikteki baş döndürücü gelişmeleri nasıl değerlendiriyorsunuz?

21. yüzyılın genetik ve biyoteknoloji yüzyılı olacağı konusunda bilim adamları ortak bir görüşe sahip. İnsan Genom Projesinin tamamlanmasından sonra gelişmeler giderek hız kazanıyor. Bu teknoloji ise "mal veya hizmet üretmek için canlı organizmalardan yararlanma teknolojisi"dir ve bu alandaki gelişmeler de insan sağlığına önemli faydalar sağlayacaktır.

- Proje sonuçlarının sağlık alanına yansımaları nelerdir?

Özellikle tıpta ayrıntılı genomik hastalıkların saptanması yeni genlerin keşfine yardımcı olmakta ve hastalık etyolojisinde rol oynayan diziler bulunmaktadır. Örneğin gögüs kanseri (BRCAI VE BRCA2), kolon kanseri (h MSH2 ve h MLMII), miyotonik distrofi (CTG tekrarları) gibi. Ayrıca hızlı ve daha özgün tanı yöntemleri geliştirilecektir. Doğum öncesi tanı yaygınlaşacak ve gen tedavisi yakın gelecekte gündemimizde daha fazla yer bulacaktır. Genleri hedefleyen sonuçta hastalıkla ilgili protemide kapsayan yeni nesil ilaçlar geliştirilecektir. Yani chip teknolojisinden de yararlanarak kişiye özgü ilaç dönemi başlayacak diyebiliriz. Yine yenebilir aşılar insan sağlığı açısından daha güvenilir ve ucuz ulaşılabilen aşılar olacaktır.

- Kansere yönelik bazı testlerden bahsettiniz. Biraz bilgi verebilirmisiniz?

Özellikle göğüs kanserine atıfta bulunduk. Ailesinde kanser olan kadınlar CA-125, CA 15-3, CA19-9 adı verilen kanser antijenlerine bakılması yarar sağlayabilir. CA-125 yumurtalık kanserinde, (CA 15-3) meme kanserinde ve CA 19-9 pankreas ve yumurtalık kanserinde yüksek bulunabilir. Ancak bazı gelişmiş labaratuarlarda BRCA1 VE 2 gen hasarlarına bakılabiliyor. Bu göğüs kanseri içi çok önemli tabi.
Kurumsal | Testlerimiz | Araştırmalar | Linkler | Haberler | Site Haritası | İletişim


  Akademi Tanı Laboratuvarı
Valikonağı Cd Şakayık Sk Park Palas Ap.
No:67/3 Nişantaşı/İstanbul
Telefon: 0212 225 79 34   
E-Mail: akademi@akademitani.com